Kettlebell – czym jest i jak może Ci pomóc?

Co to właściwie jest?

MarboSport – Kettlebell po polsku bywa nazywany odważnikiem kulowym. Jednak powszechnie jest znany pod angielską nazwą. W Rosji, z której się wywodzi, bywa nazywany girią. Na Zachodzie spopularyzował je Pavel Tsatsouline – były instruktor sportowy radzieckich wojsk specjalnych. Opracował on szereg treningów do wykonania z kettlebell, które można znaleźć w jego książkach Powrót odważników kulowych oraz Wielkie wejście odważników kulowych. Są to klasyki gatunku zawierające nie tylko plany treningowe, ale także informacje naukowe o skuteczności treningów.

Występuje kilka wariantów tego sprzętu. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • 16 kg
  • 24 kg
  • 32 kg.

Istnieją oczywiście warianty pośrednie między 16 a 32 kg, zazwyczaj wzrastające o 2 kg (18, 20, 22… 32kg). Odważniki ważące powyżej 32 kg również istnieją, są jednak produktem rzadszym.

Ekstremalna ergonomia

Odważnik kulowy zajmuje mniej więcej tyle miejsca, ile czajnik. Na siłowni odważniki leżą zazwyczaj w rogu sali i zajmują wielokrotnie mniej miejsca, niż hantle. Do użytku domowego zazwyczaj kupuje się jeden odważnik w jednym z trzech wariantów podanych powyżej. Oznacza to, że niemal każdy dysponuje miejscem na taki sprzęt. Tak naprawdę można go położyć w dowolnym miejscu, w którym nie stwarza ryzyka potknięcia się o niego.

Również w ćwiczeniu odważniki kulowe cechują się dużą ergonomią. Wystarczy kawałek wolnej podłogi, by cieszyć się treningiem. Poza mieszkaniami zamieszkanymi przez wiele osób czy nisko sklepionymi każdy znajdzie kawałek przestrzeni na trening.

Jeden sprzęt, wiele korzyści

Kettlebell kupuje się zazwyczaj trzykrotnie. Dzieje to w przypadku, kiedy określony wariant przestaje wystarczać. Oczywiście osoby silniejsze zaczną od razu od 24 a nawet 32 kg. Wtedy sprzęt kupuje się jeden czy dwa razy. I tyle wystarczy. Wokół odważników rozwinęła się społeczność osób trenujących wyłącznie z ich wykorzystaniem. Mimo względnie niewielkich ciężarów, odważniki mogą zbudować imponującą masę, siłę i wytrzymałość. Wszystko dzięki różnorodności treningowej. Istnieje multum ćwiczeń do wykonania. Nawet dla doświadczonych osób niektóre ćwiczenia z lekkim odważnikiem mogą stanowić wyzwanie.

Ponadto odważniki wykorzystuje się w CrossFicie. Ten sport oparty jest o treningi, które każdego dnia są inne. Kupując odważnik za niewielką cenę można cieszyć się dosłownie dziesiątkami tysięcy treningów za ułamek wartości. Za członkostwo w boxie crossfitowym płaci się co miesiąc. Za odważnik – raz. Z jednym sprzętem można szokować swoje mięśnie na wiele różnych sposobów.